Get in touch
555-555-5555
mymail@mailservice.com

Koszt produktu (VA, NVA) vs. Inwestycje CAPEX

Krzysztof Jaworski • Dec 08, 2022

Koszt produktu (VA, NVA)

Podstawowym elementem w określaniu celów zmniejszenia kosztów jest wyznaczenie składowych składających się na całość produkcji.

Wiadomo... podstawy ale im dalej w las tym ciemniej.


Najlepiej zobrazujemy to na przykładzie - jakie mamy doświadczenia i jak można zrobić to lepiej.


Mamy firmę w której zostały z grubsza zmierzone czasy technologiczne co było bardzo dobrym działaniem początkowym.

Wstępne określenie podstawowych czasów VA (Value Added) + NVA (Non-Value-Aadded) - jako jeden czas jest przydatne do wstępnej analizy opłacalności produktów i wyznaczenia całkowitych kosztów pracy i produktywności.


Poniżej mamy przykładowy wykres jak powinien być podzielony przebieg czasochłonności wykonania produktu.


Mamy jasne wydzielenie między VA oraz NVA - dokładnie wiemy z czego składają się dwie składowe kosztu pracy w produkcie.

Dla powyższego przykładu całkowity czas wykonania wynosi 2010 sekund.

VA [s] = 1200 s = 59,70 %

NVA [s] = 810 s = 40,30 %


Wracając do początku wpisu.


Jeśli do kalkulacji produktu został zebrany tylko i wyłącznie ogólny czas wykonania wyrobu (bez podziału) - to bardzo trudno będzie można oszacować oszczędności z tytułu np. oszczędności na transporcie lub oszczędności na kontroli jakości.


Bardzo ważnym w początkowym etapie jest ustalenie poprawnego sposobu pomiaru i wielkości próbki referencyjnej.



Capex - obliczanie potencjalnej inwestycji na podstawie NVA


Czym jest CAPEX (capital expenditure) - nakład inwestycyjny na zakup. Bardzo często osoby zarządzające średniego jak również wyższego szczebla muszą przewidywać inwestycje na podstawie dość skąpej ilości informacji wejściowych (szczególnie pod koniec roku).


Oczywiście nie jest to jedyny i właściwy sposób liczenia ale jeden z prostszych i szybkich sposobów. Zwrot inwestycyjny można zaplanować poprzez eliminację największej składowej w NVA czyli transportu - dla powyższego przykładu jest to 710 sekund czyli 35,23% całkowitego czasu wykonania wyrobu. Dzięki tej informacji możemy wyliczyć jaki mamy budżet na potencjalne inwestycje na kolejny rok / lata. Poprzez zestawienie ilość osób na produkcji oraz % czas poświęcany na transport wewnętrzny (z dobrze określonego NVA) można to wyliczyć bardzo szybko - przedstawię to na poniższym przykładzie. 


Jeżeli np. firma posiada 100 pracowników dziennie to kalkulacja budżetu na transportery będzie wyglądała tak:


ilość osób na produkcji na dzień = 100,00     

Średnie wynagrodzenie miesięczne [PLN] = 6 580,00     

Koszt miesięczny pracowników [PLN] = 658 000,00   

Koszt roczny pracowników [PLN] = 7 896 000,00 


VA [PLN] (59.70%) = 4 713 912,00 PLN

NVA [PLN] (40,30%) = 3 182 088,00 PLN


Biorąc pod uwagę fakt, że część firm uznaje zwrot inwestycji na poziomie 2 lat za atrakcyjny to mamy CAPEX na poziomie 6 mln PLN w urządzenia transportu bliskiego. Oczywiście trzeba uwzględnić fakt, że nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować procesów transportowania przez pracowników - ktoś musi wkładać i wyjmować produkty / półprodukty na linii, ale jeśli udałoby się zmniejszyć NVA do 10% to potencjalny CAPEX byłby na poziomie 2 386 56,00 PLN przy zwrocie 1 rok a przy 2 latach 4 773 132,00 PLN.


Obliczanie potencjalnego CAPEX jest bardzo przydatne podczas budżetowania inwestycji i rozmowy o potencjale produkcyjnym.


W kolejnych wpisach omówimy sobie bardziej szczegółowo wpływ przezbrojeń na NVA i konsekwencji jakie niosą na planowanie.


Bardzo dziękuje za poświęcony czas i zapraszam do kontaktu.


Ustalanie wartości NVA i wpływ na Planowanie Produkcji
by Krzysztof Jaworski 16 Jan, 2023
Tutaj mamy inną historię z klientem, który posiada bardzo dużo SKU w swoim portflolio. Produkcja jest częściowo liniowa - zorganizowana na montażu ze stanowiskami z dobrze zbilansowanym NVA i częściowo gniazdowe w przygotowaniu półproduktów gdzie to NVA jest trudniejsze do zbilansowania. Ustalanie NVA na linii montażowej jest stosunkowo łatwym procesem ale wymagającym poświęcenia trochę czasu na obserwację próbki montażu. Jeśli mamy odpowiednio zorganizowane potokowe stanowiska produkcyjne - w których jest określone jak składać poszczególne elementy produktu (czyli jasne instrukcje z oznaczonymi indeksami i najlepiej wizualizacjami). Dodatkowo ważnym jest, żeby przed pomiarem NVA były materiały na miejscu przygotowane - wg. planu, który jest zamrożony na kilka h. Niedopuszczalna jest sytuacja w której podczas pomiaru NVA na linii wpadają tzw. ważne zlecenia - czyli wchodzi coś z poza kolejki, wtedy obserwujemy całkowicie zaburzony proces - operatorzy odchodzą od stanowisk przygotowując inny produkt - cz
More posts
Share by: